Rozhovory

Sestra Kristina

Sestra Kristina

Máme tady pro vás další rozhovor! Tentokrát jsme vyzpovídaly usměvavou sestru Kristinu a v pěti otázkách odhalily nejen původ jména Kristina.

Kdy jste se rozhodla stát se řádovou sestrou? Bylo to už od dětství, nebo jste měla jiné plány?

Do 14 let jsem žádnou řeholní sestru neznala a vlastně jsem ani netušila, co jsou “jeptišky” zač. Od 14 let jsem měla možnost je poznávat a postupně uzrálo povolání k řeholnímu životu. Vždycky jsem chtěla mít rodinu a tak tři děti :-), ovšem vedle tohoto “plánu” se objevovala i možnost být “více s Bohem”. V sedmnácti letech jsem se za mírně dramatických okolností rozhodla pro řeholní život. Ostatním “cestám” jsem v tu chvíli “zavřela vrátka”.

Proč jste si řádové jméno vybrala zrovna Kristina?

Tak tedy Kristina :-). Výhoda je, že už se smíme podílet na výběru jména, což dříve nebylo. Vycházela jsem z několika málo 😉 požadavků. Nechtěla jsem latinské jméno, nechtěla jsem jméno vzniklé z mužské  předlohy, nechtěla jsem, aby se v naší kongregaci někdy dřív objevilo, chtěla jsem, aby se dalo použít i v dnešní době. Mělo také mít něco společného se zaměřením kongregace a muselo být schváleno kompetentními sestrami. No, a teď si zkuste najít to pravé jméno :-), které splní všechna kritéria. Kristina, pokud se nepletu, splnila skoro všechna :-). Jinak je to ženská podoba jména Kristián znamenající křesťanka. Kristina je prostě nejlepší. Navíc podle legendy obrátila celou Gruzii. Vynikala darem modlitby a radosti, co víc si přát?

Další otázka se týká češtiny: Sloh, literatura nebo mluvnice? A proč?

Nemám nic proti slohu a mluvnici, ale vždycky to byla, je a bude literatura! Číst, číst a číst :-). Miluju knížky, zvláště ty, které jsou řádně tlusté 😉 nebo mají spoustu dílů… 🙂 Líbí se mi sledovat autorův pohled, ale díky své fantazii si vše ráda představuji sama. S knížkou můžu být kýmkoliv a dostat se kamkoliv, třeba do vymyšlených světů.

A jaký žánr preferujete? Máte nějakého oblíbeného autora nebo knižní sérii, kterou byste určitě ostatním doporučila?

Tak tohle je nebezpečně široká zóna :-). Myslím, že bude jednodušší, když napíšu, po čem dobrovolně nesáhnu. Jsou to knihy s válečnou tematikou, které jsou psané podle skutečnosti. Já totiž u takových věcí těžce nesu, že se mohou dít věci, nad kterými zůstává rozum stát. Taky bych si asi vyplakala slzné kanálky… 

Jinak se mi líbí psychologicky laděné knihy, dobrá sci-fi, dobrá fantasy, kdybych měla doporučit, tak toho bude moc 🙂 a pro rozdílné typy čtenářů. Sama čtu hodně na doporučení studentů ;-).

Autoři, které jsem četla a ke kterým se vracím např. Dostojevskij, Ajtmatov, Kundera M., Tolkien, Reynek, Zahradníček, Fischl, Lustig…

Z knih, které se mi líbí např.: Zvuk slunečních hodin, Citadela, Mistr a Markétka, Hyperion, Enderova hra, Tobiáš Lolness, Saturnin…

Teď čtu Skleněný trůn a ještě mám v zásobě Labyrint.

Ze zbožně laděných knih jsou to např. Málo známá láska, Božský tanec, Nevyšlapanou cestou, Štěstí začíná uvnitř…

Dalším naším dotazem z jiného soudku je: Jak Vám (ne)vyhovuje celoroční nošení hábitu? A má to i nějaké benefity nebo spíše naopak?

Řeholní oděv mám moc ráda, i když stálé nošení není vždycky praktické ;-). Líbí se mi, že nemusím nic říkat, ale většina lidí už ví, kam si mě má zařadit a co si o mně myslet ;-). Každé oblečení má své výhody i nevýhody. Výhody: netrápí mě výstřelky módy, nemusím moc přemýšlet, jestli dnes půjdu v sukni nebo kalhotách, … Nevýhody: v letním období je vám prostě v tomto oblečení teplo, to nepopírám 🙂 a na túře v sukni vypadáte lehce exoticky…

Děkujeme za rozhovor.

Eliška Tothová, PL2 & Barča Špalková, G5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *