Tvorba studentů

Je správné, že nás na veřejnosti velmi často sledují kamery?

Je správné, že nás na veřejnosti velmi často sledují kamery?

Oko Mordoru tě vidí. I teď. Tak bacha. Josef Husták z G3 je s námi podělil o jeho názor na toto téma.

2021_Loutky_01

Nedávno představila Čína projekt, který má za cíl monitorovat každodenní aktivity svých občanů. Jejich robotického „špicla“ představují (nejen) bezpečnostní kamery, kterých je v Číně naistalováno okolo 176 milionů. V roce 2020 se plánuje kreditový systém, který ve spolupráci s kamerami má za úkol udělovat občanům sociální kredity podle toho, jak „loajálně“ se chovají. Přejdete na červenou? Kamera o tom ví. Kouříte na zakázaných místech? Kamera o tom ví. Kritizujete čínskou vládu? Kamera o tom ví a body vám jdou dolů. Ano, je to účinný nástroj proti kriminalitě, každopádně nikomu by se nelíbilo, kdyby každý jeho pohyb byl pečlivě zaznamenáván a hodnocen.

Je osobní bezpečí více než svoboda? Záznamy z kamer už několikrát pomohly dopadnout nebezpečné lidi a obhájit spravedlnost. Jsou ale všude nutné? Při určování toho, jestli kamery porušují vaše soukromí, je třeba brát v potaz, kdo k nahrávkám přistupuje. Je to vláda? Či jen ochranka?

Zvýšení počtu kamer by teoreticky mohlo pomoci ke zlepšení bezpečnosti na ulicích, ale například v Číně jsou kamery dvousečným mečem a snadno zneužitelné. Osobně si myslím, že kamery patří jen na místa, kde jsou časté krádeže či možnost ohrožení velkého množství obyvatel při případném útoku nebezpečného jedince.

Josef Husták, G3

Kateřina Turlandová PMP3 (autor ilustrace)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *