Zajímavosti

Planktón: mikroorganismus nebo kapela?

Pla-nk-tón: mikroorganismus nebo kapela?

Zahajujeme sérii článků o (nejen) brněnských kapelách. Jako první si můžete přečíst o Planktonu, ve kterém působí i jeden z našich redaktorů.

členové skupiny plankton

Kdo jsou ti lidé z toho uskupení s tak zvláštním, otázky budícím názvem? To, že jich je šest a že jsou z pěti různých farností, které se ani zdaleka všechny nenachází v kolébce studentského města Brna, kam chodí do čtyř úplně jiných škol, vás moudrými příliš neučiní. A co takhle, kdybychom vám prozradili, že nejmenším společným násobkem zájmů těchto mladých lidí je hudba? Už je to lepší? No tak ještě přimícháme fakt, že muziku v žádném případě neprožívají pasivně. Naopak – jsou strůjci své vlastní hudby, která už před nějakou dobou spatřila světla herních pódií. Mluvíme tedy o kapele Pla-nk-tón.

Historie uskupení by se dala datovat od jara roku 2019, kdy se zúčastnila Celostátní přehlídky církevních škol v Odrách, kde na galavečeru předvedla několik svých autorských písní. Následovalo vystoupení na talentové přehlídce DIHUTAJ, kterou každoročně pořádá škola CMGP v Brně. Tady je nutno říci, že celý repertoár tohoto uskupení je naplněný jen a pouze vlastními písněmi, z nichž měla velmi značná část pozitivní ohlas. Dá se tedy říct, že se spolupráce členů osvědčila a již v červnu téhož roku kapela poprvé vystoupila v hudebním klubu Music Lab. Po prázdninách, kdy členové vložili energii zejména do několikadenního soustředění, kapela v již nynějším složení vystoupila na podzim a podařilo se to ještě jednou v zimě na začátku dalšího roku, dokud závory veřejného života nezavřel koronavirus. Letošní léto však Pla-nk-tón nezahálel a dal se do nahrávání písní, které jsou v současné době postupně zveřejňovány na Youtube (odkaz níže). Všichni se také mohou těšit na to, až se kapela poté, co skončí toto rouškové období, aktivně vrátí na veřejnost – doufejme, že někdy po novém roce.

kapela plankton při vystoupení

S kapelou jsme vás tedy z vnějšku seznámili a teď bychom se mohli ponořit do hloubky a zjistit něco víc – třeba přímo od jejích členů:

 

Jaké žánry hrajete?

Hrajeme převážně starší pop (v podstatě pop tak před pěti lety, teď už je popová scéna naladěna jinak) a indie, což hlavně utváří charakter a barva hlasu naší hlavní zpěvačky. V některých písničkách jsme se lehce přiblížili jazzu a v podstatě naší novinkou je i pár rockových zpracování, díky přidané elektrické kytaře. Spousta našich písniček bylo ze začátku jen pár akordů postavených hlavně na klavíru, postupem času jsme ale zkoušeli a zkoušíme jiné zpracování a styly, takže až když se sejde celá kapela, aranžmá může být kompletní. (Ivana Bakešová)

 

Co vás spojuje dohromady?

Myslím, že láska k Pánu, hudbě a k sobě navzájem. Zápal najít a dát do naší hudby to, co tam Pán chce. A taky chuť zkoušet nové věci a objevovat, co může vzniknout z těch pár slov a akordů poskládaných na koleni v noci u Ivčina klavíru. A mnohdy jsme překvapení, co všechno vzniká J. (Anežka Čalkovská)

 

Vystupujete ještě jinde než v klubech?

No, teď každý vystupujeme tak maximálně na balkoně svého domečku J, ale normálně samozřejmě nehrajeme jen v barech. Měli jsme vystoupení openair a dvakrát jsme hráli i v kostele. Taky jsme hráli v Café Práh, což taky není úplně bar. Mně osobně se asi nejvíc líbilo, když jsme vystupovali pod širým nebem… asi hlavně kvůli tomu, že tam byla dost velká stage, abychom se na ni všichni vešli, protože v malém baru to občas bývá dost „nekomfortní.“ Na barech je ale zase na druhou stranu krásné právě to, že jsou malé. Člověk na stagei je tak nějak blíž k lidem a často u toho panuje osobitější atmosféra. (Tom Kalčík)

 

Kdy a kde byste v budoucnu chtěli vystoupit?

Bohužel tato doba nesvědčí plánování, nedá se proto s jistotou říct kdy a kde budeme mít možnost hrát. Náš aktuální plán se tedy upíná až k lednu, konkrétně 13. ledna bychom rádi vystoupili v divadle Marta v Brně. Vzhledem k nepředvídatelnosti situace je však ve hře i varianta online streamovaného koncertu, jako náhradního řešení. Aktuální opatření bohužel nesvědčí živé hudbě, i proto se teď soustředíme především na tvorbu online obsahu. Sledujte naše sociální sítě, aby vám nic neuniklo J. (Vít Bakeš)

 

 

 

Níže si můžete prohlédnout obsazení nástrojů:

 

Ivča Bakešová – klavír, zpěv

Anežka Čalkovská – zpěv, ukulele

Tomáš Kalčík – akustická a elektrická kytara

Adam Janík – saxofon, klarinet

Tomáš Javora – baskytara

Vít Bakeš – bicí

 

 

logo skupiny Planktón

Pokud byste se chtěli více zajímat o kapelu, rozhodně neuděláte špatně, když navštívíte její Facebook či Instagram, kde najdete téměř každý týden nové příspěvky.

Tomáš Javora G6

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *